5,5 mln Polaków i Polek deklaruje, że ma problem ze znalezieniem mieszkania, które odpowiadałoby ich potrzebom i możliwościom finansowym.

Najpowszechniejsze drogi do zamieszkania w Polsce to: wynajem komercyjny lub zakup mieszkania na własność. Niestety nie każdy z nas ma zdolność kredytową i nie każdy może udźwignąć opłaty związane z najmem mieszkania. Mimo mieszkaniowego bumu budownictwo, które służy potrzebom osób o przeciętnych i niskich dochodach (budownictwo gminne i TBS-owskie) stanowiło w ostatnich 5 latach tylko 2,5 proc. nowo wybudowanych zasobów.

W praktyce oznacza to, że dla co 7 Polaka i Polki brakuje rozwiązań mieszkaniowych. Gdzie zatem mieszkają? Z rodzicami lub dalszą rodziną, wynajmują małe mieszkania w złym standardzie lub współdzielą pokój z innymi lokatorami. Brak godnego miejsca do życia i poczucia stabilności wpływa negatywnie na inne aspekty naszego życia jak: planowanie rodziny czy mobilność zawodowa. Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce, gdzie najem stanowi niewiele ponad 10%, a dominuje własność, nie sprzyja poprawie tej sytuacji.

Dlatego Fundacja Habitat for Humanity Poland chce zaszczepić w Polsce ideę najmu społecznego, który z powodzeniem działa od kilkunastu lat w innych krajach europejskich (m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech). Rozwiązanie, które proponujemy to Społeczne Agencje Najmu, czyli oferta wynajmu mieszkań dla osób niezamożnych, a także właścicieli mieszkań, którzy są zainteresowani długoterminowym i stabilnym najmem.

Jest to rozwiązanie możliwe do wprowadzenia od zaraz, ponieważ opiera się na mieszkaniach już dostępnych na rynku i nie wymaga budowania nowego zasobu. Dzięki licznym korzyściom po stronie właścicieli mieszkań wynikającym z długoterminowego najmu i gwarancji opłat czynszowych, mieszkania mogłyby mieć czynsz niższy nawet o 20% niż na rynku komercyjnym, przez co byłyby dostępne dla osób  o niższych dochodach.

Społeczne Agencje Najmu to rozwiązanie, które zyskało już przychylność senackiej Komisji Infrastruktury. Uzyskaliśmy także wsparcie merytoryczne zespołów badawczych z Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego, które przeprowadziły analizy dotyczące możliwości wprowadzenia SAN-ów w Polsce.

Każdy człowiek ma prawo do godnego miejsca do życia, w którym może wychowywać swoje dzieci, odpoczywać i czuć się bezpiecznie. Jesteśmy przekonani, że SAN-y to rozwiązanie, które jest w stanie szybko i skutecznie odpowiedzieć na potrzeby tej części społeczeństwa, która obecnie jest pozbawiona tego prawa. Jeżeli zależy Ci na poprawie sytuacji mieszkaniowej w Polsce i wprowadzeniu pozytywnych zmian, poprzyj tę petycję i pomóż nam wprowadzić Społeczne Agencje Najmu w Polsce.

Administratorem danych jest Fundacja Habitat for Humanity Poland z siedzibą w Warszawie, przy ul. Mokotowskiej 55. Dane wykorzystywane będą tylko i wyłącznie do przeprowadzenia tej kampanii, aby poinformować Cię o kolejnych naszych działaniach oraz w celach statystycznych. Podanie danych jest dobrowolne. W każdej chwili możesz zażądać ich usunięcia.

Ilość podpisów: 504